Kawiarnia z zasobami w Nesodden

Kawiarnia z zasobami na wyspie Nesodden w Norwegii to miejsce, w którym każdy może otrzymać darmowe jedzenie, ubrania bądź artykuły gospodarstwa domowego, a także wziąć udział w różnych aktywnościach wraz z osobami w każdym wieku. Kawiarnia jest prowadzona przez wolontariuszy dzięki funduszom i darowiznom pochodzącym od lokalnych sklepów i restauracji, jak i osób indywidualnych. Celem funkcjonowania kawiarni jest sprzyjanie integracji poprzez różnorodność i redukcja ubóstwa wśród mieszkańców wyspy. Kawiarnia jest otwarta dwa dni w tygodniu i przykłada dużą wagę do idei niemarnowania i dzielenia się, poprzez zachęcanie do przekazywania nieużywanych już rzeczy i nadawanie im „drugiego życia”. Przy kawiarni funkcjonuje ogród i szklarnia.

Wolontariusze kawiarni raz w tygodniu odbierają żywność od Banku Żywności, pozyskują ją także z lokalnych supermarketów. Osoby potrzebujące mogą się zarejestrować do odbioru paczek żywnościowych poprzez system smsowy, a następnie je odebrać w dni w które kawiarnia działa.

Informacje i zdjęcia pochodzą od Banku Żywności w Norwegii.

Projekt „Pola Aktywności” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

PATRONAT MEDIALNY