Ratowanie żywności i edukacja

Nasza fundacja – Bread of Life zaczęła pomoc żywnościową od przygotowywania ciepłych posiłków i kanapek dla osób w kryzysie bezdomności. Gotowaliśmy zupy, gulasze warzywne i mięsne, makarony z sosami. Gotowe dania pakowaliśmy też na wynos, a w święta osoby w kryzysie bezdomności otrzymywały paczki żywnościowe. Produkty otrzymywaliśmy od Wielkopolskiego Banku Żywności 

Dystrybucja żywności 

Trzy lata temu poszerzyliśmy swoją działalność o dystrybucję żywności. Obecnie, gdy mamy jej nadmiar, dzielimy się nią z zaprzyjaźnionymi organizacjami. Dbamy, aby wszystko zostało dobrze zagospodarowane. Produkty o dużej pojemności rozdzielamy do mniejszych opakowań lub przekazujemy do punktów, w których codziennie przygotowywane są posiłki. Staramy się, aby przekazywane w paczkach produkty były jak najbardziej różnorodne. 

Przekazywanie żywności można połączyć z edukacją na temat jej niemarnowania 

Bardziej delikatne produkty, jak np. bardzo dojrzałe owoce i warzywa, wystawiamy oddzielnie w trakcie wydawania paczek, aby tylko osoby chętne mogły po nie sięgnąć. Mamy wtedy pewność, że nie trafią od razu do śmieci. Dodatkowo podpowiadamy, jak można je wykorzystać. Uświadamiamy, że pomimo niezachęcającego wyglądu jest to żywność nadal zdatna do spożycia. Obserwujemy, że dzięki takim działaniom,  potrzebujący coraz chętniej korzystają z tych produktów i nic się nie marnuje. Stawiamy na edukację – jeśli przekazywany produkt ma krótki termin ważności, a jest go dużo, doradzamy, aby go zamrozić czy przetworzyć. Nadmiar produktów, takich jak: napoje, przekąski, słodycze, sałatki, pieczywo, owoce wykorzystywany jest podczas imprez okolicznościowych organizowanych dla podopiecznych naszej fundacji lub innych organizacji, z którymi współpracujemy.  

W dniu, w którym wydajemy żywność, osobom oczekującym w kolejce podajemy herbatę, kawę, napoje oraz słodycze w celu nawiązania relacji i reintegracji społecznej.  

Sprawny system przekazywania żywności 

Pomimo pandemii nie przestaliśmy pomagać. Jeśli była taka potrzeba, wolontariusze dowozili żywność do domów. Fundacja Bread of Life posiada 9 punktów dystrybucji. Planujemy rozszerzenie działalności o kolejne miejsca, ponieważ potrzeby są ogromne i liczba potrzebujących stale wzrasta. 

Projekt „Pola Aktywności” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

PATRONAT MEDIALNY